Új kiállítás a Pálmaházban (Kérjük a fényképezés mellőzését!)
A kastély egykori Pálmaházában kerül bemutatásra az Esterházyak mesélő kincsei című kiállításunk, ami képzőművészeti és iparművészeti alkotásokon keresztül mutatja be az Esterházyak csodavilágát.
A kincstár sorsa, a család sorsa
Esterházy Pál (1635–1713) nádor a frankói (ma Forchtenstein, Ausztria) várban 1692-től rendezte be kincstárát. Ez az egyedüli eredeti helyén fennmaradt barokk főúri kincstár a magyar arisztokrácia köreiből. Az Esterházyak kincstára vetekedett az európai fejedelmi udvarok gyűjteményeivel. Az I. világháború és utána az előrelátható trianoni ország-feldarabolás zűrzavarai arra késztették Esterházy IV. Miklós herceget (1869–1920), hogy gyűjteményeinek, értékes tárgyainak egy részét Budapestre szállíttassa. Az Esterházy kincstár előbb az Iparművészeti Múzeumban, majd a második világháború alatt a budai várban álló Esterházy palotában helyezték el. A budai Esterházy-palota 1945-ben bombatalálatot kapott, s akkor sok tárgy megsérült vagy elpusztult. A romok alól előkerülő kincstár egy tekintélyes részét a budapesti Iparművészeti Múzeumba szállították, ahol hosszú évek alatt Szvetnik Joachim restaurálta.
A kastélyt szerencsére bombatalálat nem érte, de a berendezések nagy részét elhordták, összetörték vagy eltüzelték.
A 2014-ben megalakult Eszterháza Központ jogelődjének, a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának célja volt a kastély lehető legpontosabb rekonstrukciója, amire a középrészben a főlépcsőház, a nyári ebédlő, a sala terrena, a díszterem előtere és a díszterem 2010–2011-es rekonstrukciója során is törekedtek. Az Eszterháza Központ folytatja a megkezdett munkát és továbbra is célja, hogy a kastély termeit, történeti állapotában helyreállítsa. Az elmúlt években a magyar állam kétszer 500 millió forintot költött Esterházyakhoz köthető műkincsek visszavásárlásra: bútorok, órák, porcelánok, amelyek egykor a család tulajdonában álltak.
Részben ebből az anyagból rendezték be a Pálmaházban 2017-ben megnyitott kiállítást, részben pedig az Iparművészeti Múzeumban őrzött Esterházy vonatkozású darabokat is Fertődre szállították.
A terem jobb oldalán bútorokat és órákat, a bal oldalán családtagokat ábrázoló festményeket és porcelánokat lehet látni. A terem végén áll két ezüstözött szék, ami Esterházy I. Pál (1635–1713) számára készült. Esterházy Pál volt az első herceg a családban, 1687-ben I. Lipót császár emelte hercegi rangra. Ezért van L, mint Leopold az Esterházy címer közepén (a székek háttámláján látható).
A festmények a következő családtagokat ábrázolják:
„Fehér arany” – A porcelánok a következő sorrendben láthatók: japán és kínai, meisseni darabok (az első porcelánmanufaktúra Európában), bécsi (Augarten), majd holland porcelánok.
NYITVATARTÁS:
hétfő-vasárnap 9.00-18.00
pénztár nyitvatartás: 8.45-16.55
Kastélytúra - csak vezetéssel!
Tájékoztatás rendezvényen készült képek felhasználásáról
Projektek
Parkoló - térkép